عرقیات

عرق نعناع در بارداری مفید است؟

عرق نعناع در بارداری

عرق نعناع در بارداری چه خواصی دارد؟ یکی از مشکلات شایع در دوران بارداری، نفخ شکم و دل درد می باشد. البته روش های مختلفی برای کاهش دردهای ناشی از نفخ شکم وجود دارد. در این مقاله از سایت “ نقل قاسمی ” با ما همراه باشید تا به فواید و مضرات عرقف نعناع در بارداری بیشتر بپردازیم:

عرق نعناع در بارداری چه تاثیری بر بدن دارد؟

نعناع یکی از گیاهان تسکین دهنده‌ی معده است که می تواند به نفخ کمک کند. این گیاه تاثیر خود را از طریق شل کردن ماهیچه‌های دستگاه گوارش و درنتیجه آزادسازی باد جمع شده انجام می‌دهد. شما می‌توانید انواع برگ سبز آن مانند نعنا فلفلی یا حتی نعنا خشک را مصرف کنید. البته افراد باردار قبل از مصرف هر گونه گیاه دارویی باید با پزشک خود مشورت کنند. در ادامه به خواص این عرق گیاهی خواهیم پرداخت:

خواص عرق نعناع در بارداری چیست؟

مصرف عرق نعنا در دوران بارداری می‌تواند فواید زیادی داشته باشد. چای نعناع یا عرق آن اغلب به عنوان یک راه حل عالی برای رفع بسیاری از مشکلات رایج مرتبط بارداری مصرف می‌شود. به طور خاص، این نوشیدنی به عنوان یک درمان طبیعی برای مشکلات زیر می باشد:

  • تهوع و استفراغ
  • سوزش سر دل
  • ناراحتی معده
  • کاهش سردرد

عرق نعناع در بارداری

مضرات عرق نعناع در بارداری

بسیاری از متخصصین مصرف عرق نعناع را در سه ماه اول بارداری توصیه نمی‌کنند. جنین در این زمان هنوز بسیار کوچک است و از این رو باید بسیار در مورد تغذیه مادر باردار هوشیارانه عمل کرد و از مصرف غذاهایی که به طور کامل تایید نشده‌اند خودداری نمود. بنابراین ممنوعیت مصرف عرق نعنا در اوایل بارداری بیشتر جنبه‌ی احتیاطی داشته و به خاطر نبود کامل اطلاعات است.

در مورد مصرف عرق نعنا در سه ماهه دوم و سوم بارداری نیز نباید زیاده‌روی کنید. زیاده‌روی در مصرف بی‌خطرترین غذاها نیز می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

از مضرات عرق نعناع در بارداری می‌توان به وجود ترکیبی به نام منتول در آن نسبت داد. این ترکیب می‌تواند باعث سوزش سر دل، حالت تهوع، درد شکم و خشکی دهان شود. همچنین مصرف بیش از حد عرق نعناع در دوره بارداری با خطر افزایش احتمال خونریزیش همراه است. بنابراین به مادران باردار به ویژه آنهایی که بارداری پرخطر دارند توصیه می‌شود از مصرف بی‌دلیل عرقیات گیاهی خودداری کنند.

مطالب پیشنهادی: خرید عرق نعناع اصل و خانگی از فروشگاه آنلاین نقل و حلوای قاسمی

مقدار مجاز مصرف عرق نعناع

در مورد میزان مجاز مصرف آن با پزشک مشورت کنید تا او بتواند اولاً با توجه به وضعیت بارداری شما ببینید که آیا اصلاً امکان مصرف چنین چیزی برای شما وجود دارد یا خیر و اگر ممکن است خود او حد مجاز را برایتان تعیین کند.

تاثیر عرق نعناع در کاهش استرس

در زمان شروع بارداری، بیشتر زنان احساس اضطراب دارند. چای و عرق نعناع یک آرامش بخش طبیعی است که باعث سرکوب استرس ذهنی میشود. خاصیت ضد التهابی و تسکین دهنده باعث کاهش دمای بدن و فشار خون می باشد. این اثرات باعث شل شدن عضلات و احساس راحتی شما میشود.